Osmaši u dvodnevnom posjetu Vukovaru

Učenici osmih razreda u pratnji učiteljica Nikoline Zglavnik Matica i Danijele Sunara-Jozek te učitelja Igora Kemenovića 5. i 6. prosinca 2023. sudjelovali su u projektu Posjet učenika osmih razreda Vukovaru koji se već nekoliko godina organizira za sve učenike osmih razreda. Projekt je to u kojem učenici osmih razreda uče o vrijednostima Domovinskog rata i značaju Bitke za Vukovar u obrani suvereniteta i teritorijalne cjelovitosti Republike Hrvatske.

Odmah po dolasku u Vukovar poslušali su predavanje o raspadu Jugoslavije te Domovinskom ratu nakon kojega su obišli Memorijalni centar Domovinskoga ratu u čijem je sklopu i hostel Dubrovnik u kojem su odsjeli. Vodeći ih nekadašnjom vojarnom i mjestom na kojem su se vodile žestoke borbe, brigadir Anđelko Batinić ukazao je na opasnost mina te posljedice koje one mogu uzrokovati. U Gradskom muzeju i Muzeju vučedolske kulture učili su o vukovarskoj povijesnoj i kulturnoj baštini.

Drugoga dana učenici su posjetili memorijalna mjesta na širem području grada – Spomen-dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Kukuruzni put – Put spasa, crkvu sv. Filipa i Jakova, Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata, Spomen-dom Ovčara, masovnu grobnicu na Ovčari, Velepromet i Borovo Commerce te Mjesto sjećanja – Vukovarska bolnica 1991. Ondje su slušajući predavanja vodiča, naučili o događajima koji su se na tim mjestima dogodili ratne 1991. godine.

Prije polaska kućama učenici su prisustvovali Školi mira u rodnoj kući nobelovca Lavoslava Ružičke na kojoj su učili o važnosti tolerancije, nenasilja i mira te sudjelovali u kvizu znanja na kojem su našu školu predstavljali učenici Karlo Mesarov i Gabriel Stepić te osvojili 3. mjesto.

Bio je ovo izvrstan način učenja jer se odvija na lokacijama gdje se sve to dogodilo, a opet su učenici imali prilike družiti se i zabavljati međusobno, ali i s učenicima iz drugih hrvatskih mjesta.

Prepuni pozitivnih dojmova i lijepih uspomena u večernjim su se satima vratili u Virje.

Cindy Bingula, Karlo Mesarov i Lea Špoljar

objavio: Ksenija Janković Vusić   datum: 8. 12. 2023.