3. Jagićevi dani u Varaždinu

Međunarodni znanstveno-stručni skup započeo je 5. srpnja pozdravnom riječi u Gradskom muzeju Varaždin u Jagićevoj spomen-sobi te interpretacijskom šetnjom uz stručno vodstvo Jagićevim stazama uz stajanje pokraj njegova spomenika i groba na varaždinskom groblju. Skupu su pribivale učiteljice Hrvatskoga jezika Katarina Franjo i Danijela Sunara-Jozek te ravnateljica Marica Cik Adaković.

Drugi dan održan je 6. srpnja u Skupštinskoj dvorani Županijske palače, a bio je ispunjen stručnim predavanjima koja su održali jezikoslovci, znanstvenici, učitelji, profesori i dramski pedagozi potaknuti motivirajućom misli i glavnom temom ovogodišnjih Jagićevih dana: Suvremeni komunikološko-filološki izazovi poučavanja.

Učiteljice Katarina Franjo i Danijela Sunara-Jozek sudjelovale su stručnim izlaganjem pod naslovom Uporaba i razumijevanje podravske kajkavštine u svakodnevnom govoru i pismu učenika osnovnoškolske dobi u kojem su govorile o promjenama u govoru i pisanju naših učenika na kajkavštini koje su uvidjele radom u nastavi, a potvrdile mikroistraživanjem provedenim među virovskim učenicima, ali i učenicima okolnih škola (Đurđevac, Ferdinandovac, Novigrad Podravski, Koprivnički Bregi i Koprivnički Ivanec). Osim iznošenja tijeka i rezultata svojega istraživanja, predstavile su i školske jezične projekte kojima se pokušava sačuvati naša kajkavština (naš materinski jezik).

Predsjednica Organizacijskoga odbora dr. sc. Martina Hranj završila je Skup rečenicom Do velikih promjena dolazi se malim koracima, polako i sigurno. s kojom se slažemo te se nadamo da je i ovo izlaganje jedan mali korak i naš doprinos očuvanju našega materinskoga jezika.

Misli, diši, govori, piši na svom jeziku jer smo mi njegovi čuvari

i o nama ovisi koliko će dugo živjeti.

Danijela Sunara-Jozek, prof.

objavio: Đurđica Krčmar Zalar   datum: 7. 7. 2023.