Kajkavski etnografski kviz 2019.

6. studenog ove godine, povodom Martinjskih dana Općine Virje, održan je još jedan Kajkavski etnografski kviz.

Fotografije možete pogledati ovdje.

I ove godine pripremile su ga i vodile učiteljica Silvana Bebek i knjižničarka Đurđica Krčmar Zalar.

Tema ovogodišnjeg kviza bila je Kultura i higijena kuhinje pa je i uređenje pozornice bilo u tom duhu. Likovni radovi naših malih i velikih umjetnika (mentorice Lidije Šiptar i mentora Josipa Kovačića) te umjetnička djela s tematikom hrane naših poznatih umjetnika krasila su Glazbenu dvoranu.

Na samom početku voditeljice Kviza pozdravile su sve drage goste te voditelje i natjecatelje škola – OŠ Gola, OŠ Koprivnički Ivanec, Kunovec, i našu školu, OŠ prof. F. V. Šignjara Virje. Također su pozdravile načelnika Općine Virje Mirka Peroka koji se gostima obratio kratkim govorom, članove povjerenstva Kviza (etnologinju Vesnu Peršić Kovač, prof., Anđelku Rihtarić, prof., Nadu Matijaško, voditeljicu Muzeja prehrane Podravka i dr. Davorina Hećimovića), zatim dragog nam i čestog školskog gosta Dražena Đuriševića, goste iz OŠ Vladimir Nazor Sveti Ilija kod Varaždina te predstavnike DND-a Virje koji su i ove godine osigurali glavnu nagradu. Kvizu su pribivali i oni najmlađi - vrtićarci sa svojim odgajateljicama i ravnateljicama iz Dječjeg vrtića Vrapčić, podružnica Bambi Ždala, Dječjeg vrtića Bregunica Novo Virje i Dječjeg vrtića Zrno Virje koji su kviz otvorili svojom dramsko-scenskom igrom Virovska prkačijada. Svojim recitalom Vjeruj u ljubav Kviz su obogatile i učenice iz OŠ Vladimir Nazor iz Svetog Iliije (voditeljice Maje Priher), a ponešto o važnosti hrane u likovnoj umjetnosti saznali smo od našeg učitelja Likovne kulture Josipa Kovačića.

Kao i svake godine natjecatelji su spremno odgovarali na postavljena pitanja te pokazali sva svoja znanja vezana uz ovogodišnju temu. Također, krasnoslovili su pjesme kajkavskih pjesnika te igrali igre. Na kraju natjecateljskog dijela predstavili su svoje jezično-istraživače projekte. Prema broju sakupljenih bodova prvo mjesto zauzele su učenice Sara Premec i Marija Švegović s voditeljicom Danijelom Sunara Jozek iz OŠ Gola osvojivši glavnu nagradu. Drugo mjesto osvojile su učenice Barbara Koren i Katarina Poldrugač s voditeljicom Renatom Glavica iz OŠ Koprivnički Ivanec, Kunovec, a treće mjesto učenici Antonija Bosorić i Branimir Tomec s učiteljicom Katarinom Franjo iz OŠ Virje. Pobjednicima, ali i svim ostalim natjecateljima i voditeljima čestitala je ravnateljica naše škole Marica Cik Adaković ujedno najavivši predstojeću Predmartinjsku večer kulture koja će se održati u četvrtak 7. studenog.

objavio: Ksenija Janković Vusić   datum: 7. 11. 2019.