Dan škole 2024.

Svake godine početkom proljeća slavimo rođendan Franje Viktora Šignjara, a time i važan dan naše škole. Ove godine školska priredba za Dan škole upriličena je u petak 22. ožujka s početkom u 17 sati, u velikoj sportskoj dvorani.

Naši učenici pripremili su sa svojim učiteljima zanimljiv program koji su izveli na lijepo uređenoj pozornici koju je s Likovnom grupom uredio učitelj Josip Kovačić. Program su vodile učenice Cindy Bingula i Lea Špoljar, a započeo je svečano, hrvatskom himnom.

Nakon himne uslijedila je dramsko-scenska igra Velik kao dijete Kreativne skupine Volim hrvatski. Pjesmu je napisao Enes Kišević, a učenice je uvježbala učiteljica Ksenija Janković Vusić.

Ove godine Područna škola Šemovci proslavit će 200 godina postojanja, a upravo o tome pisala je učenica 8. razreda Cindy Bingula u svome novinarskom radu koji je predložen za državnu razinu LidraNa 2024. Mentorica učenici Cindy je učiteljica Danijela Sunara-Jozek. U nastavku programa Cindy nam je pročitala jedan dio iz svoga rada.

Poslije Cindy nastupile su polaznice Umjetničke škole Fortunat Pintarić Područnog odjela u Virju, Marija Zalar i Marta Cikoš. One su nam izvele Splet virovskih napjeva, a pripremila ih je profesorica Iva Blažev. Poslije njih nastupila je i Gabrijela Kolić, također polaznica Umjetničke škole Fortunat Pintarić Područnog odjela u Virju, koja nam je na flauti odsvirala Preludij i ples uz klavirsku pratnju mentorice Mateje Turčić.

Mlađi tamburaški orkestar, koji čine učenici 3. 4. i 5. razreda, izveli su nam dvije skladbe: Mali zbor i  Drmeš iz Podravine, a Stariji tamburaški orkestar izveo je Ajnzericu i Slavonski plesni napjev. Njih je uvježbao učitelj Dražen Štefan.

Nakon nastupa malih i velikih tamburaša uslijedio je i nastup Plesno-folklorne grupe naše škole koju su pratili Tamburaši. Folkloraše je uvježbala učiteljica Mirjana Gašparić, a Tamburaše učitelj Dražen Štefan.

Ove godine svojim nastupom počastili su nas učenici iz prijateljske Osnovne škole Ivana Benkovića iz Dugog Sela predvođeni ravnateljem Brankom Golešom. Poslušali smo recitaciju Mostovi, koju je napisao Arsen Dedić, a potom i pjesmu Ljubav to si ti. Recitirale su, pjevale i svirale učenice 7. i 8. razreda - Helena Bjelić, Marija Dobra, Lorena Brus, Marta Jurišić i Lana Tomičić uz pratnju učiteljica Karoline Rigljan i Verice Mijatović. Recitaciju je pripremila prof. Ivana Šavuk.

U nastavku programa uslijedila je dramsko-scenska igra Priča o nesretnom mačku koju su pripremili članovi Medijske grupe uz pomoć učiteljice Katarine Franjo. Dramski tekst Priča o nesretnom mačku, prema priči Figaro, mačak koji je hrkao, napisala je Đurđica Krčmar Zalar.

Kao i svake godine na Dan škole, odlukom Učiteljskog vijeća, nagrađuju se najbolji učenici u radu izvannastavnih aktivnosti. Ove godine nagrađene učenice su osmašice Lara Brcković i Ida Jambrušić. Nagrade su im uručile ravnateljica Marica Cik Adaković i pedagoginja Ena Balabanić. Prigodnim govorom, pozdravivši sve drage goste, učitelje i učenike, obratila nam se ravnateljica Škole Marica Cik Adaković, a potom i dožupan Ratimir Ljubić.

Program je završio nastupom i pjesmom Tamburaša.

Nakon priredbe, u predvorju škole, održana je svečana sjednica Učiteljskoga vijeća proširena umirovljenicima i gostima. Na njoj je posebna školska nagrada – Zlatna jabuka uručena našoj učiteljici Lidiji Šiptar koja je nakon dugogodišnjeg rada u virovskoj školi nedavno otišla u zasluženu mirovinu. Zlatna jabuka dugi niz godina dodjeljuje se onima koji su svojim radom i zaslugama doprinijeli kvaliteti rada naše škole, a učiteljica Lidija to je svakodnevno činila te smo joj na tome vrlo zahvalni.

Poslije svečane sjednice uslijedilo je druženje i blagovanje u slavljeničkom raspoloženju.

objavio: Ksenija Janković Vusić   datum: 22. 3. 2024.