Naša škola podupire očuvanje "ruške tepke"

Dana 23. studenoga 2023. ravnateljica naše Škole Marica Cik Adaković, učitelj Ivan Franjo, voditelj Voćarske grupe koja je jedna od sekcija Učeničke zadruge „Čmela“ te učiteljica Danijela Sunara-Jozek, voditeljica Novinarsko-literarne grupe pribivali su stručnim predavanjima pod naslovom Značaj očuvanja i revitalizacije kruške tepke koje je održano u Društvenom domu u Hlebinama.

Zanimljiva i vrlo korisna predavanja o starinskim voćnim sortama, posebice ruški tepki, održali su profesori s Agronomskog fakulteta u Zagrebu red. prof. dr. sc Martina Skenderović Babojelić i izv. prof. dr. sc. Marin Mihaljević Žulj.

Virovec Mladen Mesarov, vlasnik OPG-a, godinama se bavi sadnjom ruške tepke i jedan je od podupiratelja očuvanja starinskih voćnih sorti te je inicijator ovoga događaja koji je organiziran u suradnji s Turističkom zajednicom područja „Središnja Podravina“ i uz pomoć savjetnika Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede.

Ovu ideju itekako podupire naša škola jer je još 2015. godine gospodin Mesarov Školi darovao stablo ruške tepke koje su u školskom vrtu posadili članovi ENO i GLOBE grupe. Brizi za tepku ujesen 2022. uključili su se i Mirko Antoljak koji nam je darovao stajski gnoj, Leon Golub, viši stručni savjetnik iz Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede pri Ministarstvu poljoprivrede Koprivničko-križevačke županije, Tomislav Embreuš, predsjednik Mjesnog odbora Virje, Ivan Rerih, općinski vijećnik i Nikola Cik, direktor Turističke zajednice „Središnja Podravina“.

Nadamo se da će ovakva djelovanja potaknuti naše učenike da prepoznaju vrijednost starinskih voćnih sorti, da i sami posade barem jedno stablo i na taj način njeguju tradiciju našega kraja.

Danijela Sunara-Jozek, prof.

objavio: Ksenija Janković Vusić   datum: 24. 11. 2023.