Novinarsko-literarna grupa i Medijska grupa na predstavljanju slikovnice o Đuri Sudeti

U Narodnoj knjižnici u Virju 4. studenoga 2023. održano je predstavljanje slikovnice Priča o pjesniku koja je nastala povodom 120. obljetnice rođenja virovskoga učitelja Đure Sudete na kojem su pribivale članice Novinarsko-literarne grupe Lana Modrić i Katrin Kemenović te članica Medijske grupe Lara Brcković.

Slikovnicu su predstavile autorica teksta Martina Hranj, ilustratorica Sanja Kolenko te urednica Ivanka Ferenčić Martinčić.

Cilj izdavanja ove slikovnice je djelić naše baštine učiniti dijelom dječjega svijeta.

Autorice su govorile o životu i radu Đure Sudete te o samoj ideji i načinu nastanka slikovnice. Knjižničarka Ivanka Ferenčić kratko je predstavila Sudetin život istaknuvši da je bio učitelj u Virju te je radio u zgradi u kojoj se sada nalazi naša knjižnica. Martina Hranj je istaknula da je radeći na tekstu u Sudeti vidjela veliku inspiraciju jer se nije predao bolesti, nije sjeo u mračnu sobu i čekao kraj svojeg života, već se pisanjem borio protiv nje te da joj je velik izazov bio napisati priču o njemu za najmlađe čitatelje (djecu). Ilustratorica Sanja Kolenko rekla je da joj je ovo bio prvi susret s životom i stvaralaštvom Đure Sudete te da je uživala radeći na crtežima, iako su crteži nešto drugačiji od njezinog uobičajenoga likovnog izričaja. Inače koristi mnogo žarkih boja, dok je za ovu slikovnicu trebala upotrijebiti veselu crnu kako bi iskazala Sudetin život – bolest i ranu smrt, ali život ispunjen stvaralaštvom.

Promociju je upotpunila svojim glazbenim točkama Nika Cik na flauti.

Đure nema, ali pjesme i dalje svijetle – kao krijesnice.

Lana Modrić, 7. b

objavio: Ksenija Janković Vusić   datum: 6. 11. 2023.