4. kalnovečki razgovori

Učenice petih razreda, polaznice izvannastavne grupe Mladi knjižničari, u petak, 24. svibnja 2024., u sali Društvenog doma u Kalinovcu pribivale su 4. po redu Kalnovečkim razgovorima.
Ovaj susret, kojim se učenici osnovnih škola izražavaju u literarno-dramsko-likovnom izričaju, održava se u znak sjećanja na lik i djelo prof. dr. sc. Ivan Goluba, svećenika, sveučilišnog profesora emeritusa, teologa, povjesničara kulture i književnika. Organizatori ovog susreta su Kulturna udruga "Tomislav Franjić" i OŠ Ivan Lacković Croata.

Učenice petog razreda Iva Špoljar, Klara Posavec, Vanesa Balog, Marija Zalar i Tia Horvat predstavile su se igrokazom Godišnja doba u režiji školske knjižničarke Đurđice Krčmar Zalar.

Tekst igrokaza nastao je na radionicama Svi smo različiti, a opet isti na izvannastavnoj grupi Mladi knjižničari, a s ciljem prijave na Natječaj za najbolji dramski tekst na temu: Uvažavanje drugih i drugačijih. Temu su učenice PETOG RAZREDA zamislile ispričati kroz likove četiri godišnja doba i jednog vrckavog vrapca koji je uvijek tu i promatra njihove promjene, kako se uvijek iznova susreću, upoznaju, rastaju i kako uvijek svatko za sebe misli da je bolji i kako je svakome teško otići kad je vrijeme za poći. Uz karakterne i opisne različitosti učenice su naglasile i jezičnu različitost pa svako godišenj doba govori drugim jezikom ili dijalektom  (hrvatski, kajkavski, romski, njemački i engleski).

Nastupe je pratilo prosudbeno povjerenstvo u sastavu: doc.dr.sc Mario Kolar, književni povjesničar, kritičar i urednik, docent na Odsjeku za kroatistiku Filozofskog fakulteta u Osijeku; Ivanka Ferenčić, knjižničarka i autorica priča i knjiga za djecu; Petra Bojovski Filipović, učiteljica likovne kulture; Lidija Levačić Mesarov, prof. hrvatskog jezika i Hrvoje Zalar, glumac.

objavio: Đurđica Krčmar Zalar   datum: 27. 5. 2024.

« Listopad 2024 »