Nakon završetka nastavne godine učenice Iva Špoljar, Marta Cikoš, Leoni Štauber i Marija Zalar, u pratnji učiteljica Vanje Rupčić i Danijele Sunara-Jozek, otputovale su u Tursku na četvrtu mobilnost pod nazivom Inovativno obrazovanje kroz digitalnu transformaciju i ekološki prihvatljive pristupe u sklopu malog partnerstva. Turska mobilnost odvijala se od 15. do 18. lipnja 2026. u Evrenköy Ortaokulu pokraj grada Sakarya u istoimenoj turskoj pokrajini.
Iako je u sklopu ovog projekta ovo treća mobilnost izvan Hrvatske, prva je na koju su išle i naše učenice. Pustolovina je započela u nedjelju, 14. lipnja 2026. kada su sudionice mobilnosti avionom otputovale za Istanbul odakle su minibusom nakon dva sata vožnje stigle u Sakaryju, odnosno selo Evrenköy gdje su bile smještene u obiteljima. Sljedećega dana započele su aktivnosti koje je pripremio turski tim – program dobrodošlice, međusobno upoznavanje među sudionicima, upoznavanje mjesta, škole i druženje sa zaposlenicima i učenicima uz nezaobilazno kušanje turskih gastronomskih specijaliteta. S obzirom na to da je jedna od projektnih tema i ekologija (ekološke vještine) sudionici su zajednički posadili stabla u školskom okolišu.
Drugoga dana slijedilo je putovanje u Ormanyju, jedan od najvećih europskih prirodnih parkova, koji je smješten u okrugu Kartepe u regiji Koaceli. Ovdje su učenici i učitelji osluškivali šumu, posjetili hotel kukaca, proučavali šumske životinje te obišli zoološki vrt. Na kraju obilaska dočekao ih je piknik. U Znanstvenom centru Koaceli, najvećem projektu industrijske transformacije u Turskoj, obišli su bogat interaktivni sadržaj prilagođen djeci i odraslima s više od 250 pokusnih instalacija i galerija. Postav uključuje tematske cjeline poput optičkih čuda, geologije, osnovne fizike te fenomena vode, zraka i svemira što su svi mogli sami isprobati.
Treći dan proveli su na fakultetskom kampusu u Sakaryji gdje su tijekom radionice proučavali temperaturu i vlažnost koristeći digitalnu tehnologiju. Cilj je bio potaknuti na razmišljanje o održivim rješenjima za naš okoliš. Osim toga sudionici mobilnosti posjetili su specijalizirane studije za snimanje televizijskih i radijskih emisija0 te učionicu u kojoj studenti sakarijskog sveučilišta osmišljavaju bespilotne letjelice. Poslijepodne je provedeno u šetnji uz prirodno jezero Sapanca nedaleko od Sakaryje. Posebno iznenađenje za učenice pripremio je učitelj Ismail – snimanje spota.
Posljednji dan sudionici su proveli u adrenalinskom parku Yenikent gdje su testirali svoju spretnost i hrabrost. Učenje i druženje nastavljeno je u školi tijekom nogometne utakmice, tradicionalnog plesa, kemijske radionice te sudjelovanjem u zanimljivoj likovnoj radionici izrade slika prirodnim bojama na vodi čiji se konačan rezultat preslikava na papir. Riječ je o posebnoj tradicionalnoj turskoj tehnici koja se zove ebru – umjetnost na vodi.
Uz sve aktivnosti održan je i radni sastanak na kojem je dogovoreno završavanje materijala nastalih tijekom cjelokupne mobilnosti, njezina evaluacija, dodijeljeni su certifikati i najavljena je posljednja mobilnost za kraj 2026. godine u Njemačkoj.
Cjelokupna turska mobilnost završena je zajedničkom zabavom i oproštajem koji je mnogima teško pao jer su ovo bila četiri nevjerojatno lijepa dana u kojima su svi mnogo toga naučili, vidjeli, doživjeli, a uspomene koje su nastale, ostat će za cijeli život. Ono što je jako važno je to da se ni u kojem trenutku nisu osjetile kulturalne i jezične različitosti, samo zajedništvo, smijeh i iznimno pozitivna energija!
Sve to ne bi bilo moguće da tu nisu bili predivni ljudi – obitelji, učitelji i učiteljice, učenici i svi ostali koji su se potrudili oko organizacije i s velikim srcem dočekali, kako hrvatski tim, tako i sve ostale.
Herkese teşekkürler!
Danijela Sunara-Jozek
OŠ prof. Franje Viktora Šignjara Virje


