2014-12-23 08:58:42

INA nagradila naš projekt pod naslovom Slavenska šuma kroz godišnja doba

U povodu školske godine 2014./2015. INA je u suradnji s Novim listom početkom rujna ove godine otvorila natječaj kojim nagrađuje tri najbolja ekološka projekta osnovnih škola, srednjih škola i učeničkih domova. Na natječaj su dostavljene prijave 38 osnovnih škola, srednjih škola i učeničkih domova iz cijele Hrvatske.

Komisija u sastavu: dr. sr. Koraljka Vahtar-Jurković, pročelnica Upravnog odjela za graditeljstvo i zaštitu okoliša Primorsko-goranske županije, Radovan Perišić, direktor Rafinerije nafte Rijeka i Bruno Lončarić, voditelj posebnih projekata Novog lista -  je  naš projekt pod naslovom Slavenska šuma kroz godišnja doba nagradila trećom nagradom i zbog toga smo jako sretni i ponosni.

Projekt pod naslovom Slavenska šuma kroz godišnja doba provodimo zajedno s učenicima i učiteljicama iz Osnovna škole „Mijat Stojanović” iz  Babine Grede i prilikom prijave detaljno smo ga razradili po kurikulumskim odrednicama. Cilj projekta je ukazati na važnost čuvanja šuma u Republici Hrvatskoj i to pokazati na primjeru šuma u Podravini i Slavoniji. Proučavati  slavensku šumu kroz godišnja doba, filmom, literarnim ostvarajima, fotografijom, slikovnim rječnicima i uspoređivanjem mitoloških bića. Povezivati i usporediti  slavenske zemlje, i slavensku šumu, upotrebom različitih oblika IKT-a te ukazati na važnost šuma u nas i u Europi. Prošlogodišnja tema Dana otvorenih učionica pokazala se učenicima, roditeljima i učiteljima vrlo zanimljiva te smo je predstavili kao projektnu ideju na međunarodnom seminaru u Poljskoj i dogovorili rad na eTwinning projektu. U suradnji sa Šumarijom Repaš ćemo pratiti podravsku šumu kroz godišnja doba i snimiti film o tome, tema je  široka i podrazumijeva mogućnost povezivanja svih nastavnih predmeta. Planiramo osmisliti Šumski slavenski slikovni rječnik i prevesti ga na engleski jezik, brošuricu Ko prstom u pekmez ili Kako napraviti pekmez od šipka?, brošuricu Ljekovito bilje u šumi, uspoređivati štokavsko i kajkavsko narječje i dr.   U ovom projektu iz naše škole, uz učenike, sudjeluju učiteljice Željka Ivorek i Lena Fulir, učitelj Darko Herbai te voditeljica projekta Katarina Franjo.

 


Osnovna škola prof. Franje Viktora Šignjara Virje