2024-11-15 16:51:44

I u našoj školi Vukovar svijetli

U petak 15. studenoga 2024. obilježili smo Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje te Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata. Zahvalili smo i odali počast braniteljima koji su sudjelovali u obrani Domovine, prisjetili se onih koji su dali svoj život ili bili ranjeni u obrani grada Vukovara i Škabrnje, suosjećali s civilima koji su morali bježati iz svog doma.

Razrednici svih razrednih odjela na Satu razrednika razgovarali su o događajima u Vukovaru i Škabrnji 1991. godine kako bi učenici shvatili povijesnu važnost Vukovara u obrani naše domovine te dobili osnovne informacije o događajima u Škabrnji te ratne 1991. godine.

U predvorju naše škole postavljena je izložba učeničkih radova vukovarskog vodotornja nastalih u 7. i 8. r. koju je postavio učitelj Likovne kulture Josip Kovačić. Učiteljica Povijesti Ivana Dautanec postavila je informativni plakat o događajima za vrijeme trajanja Bitke za Vukovar. Ove školske godine na drugačiji smo način obilježili ovaj važan dan misleći i na dobrobit našeg okoliša. Svaki razredni odjel zapalio je po jedan stakleni lampaš koji ćemo koristiti više godina za istu svrhu. Na taj način pridonijeli smo smanjenu korištenja plastike i barem malo ekološki osvijestili naše učenike.

Zapalili smo lampaše za sve Vukovarce i Škabrnjane te sve branitelje i prisjetili se njihove velike žrtve.

Istoga dana za učenike osmih razreda održano je predavanje o Domovinskom ratu. Ovo predavanje dio je projekta Promicanje istine o Domovinskom ratu u školama na području Koprivničko-križevačke županije koji provodi Udruga dragovoljaca i veterana Domovinskog rata Republike Hrvatske podružnica Koprivničko-križevačke županije. Predavanje su održali umirovljeni pukovnik Hrvatske vojske Zdravko Lovašen i umirovljeni stožerni narednik Božo Kicivoj koje je pozdravila naša ravnateljica Marica Cik Adaković te im zaželjela dobrodošlicu u Školu.

Predavači su osmašima ukazali na najvažnije činjenice o Domovinskom ratu i potaknuli na razmišljanje o važnosti hrvatskih branitelja u oslobađanju hrvatskih krajeva. Umirovljeni pukovnik Zdravko Lovašen govorio je o ekonomskim i političkim uzrocima raspada Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije i referendumu na kojem su hrvatski građani odabrali samostalnost i izlazak iz SFRJ-a. Opisao je i početak rata u Hrvatskoj. Pomoću zemljovida protumačio je težak položaj Hrvatske tijekom srpske agresije i pokušaj stvaranja Velike Srbije. Učenike je posebno zainteresirala priča o količini naoružanja koje su koristili hrvatski branitelji ali i agresori. Umirovljeni stožerni narednik  Božo Kicivoj posebno se osvrnuo na događaje u našem zavičaju i sudjelovanju branitelja iz Podravine u Domovinskom ratu te istaknuo veliku važnost tzv. Bitke za vojarne na ovom našem području koja je doprinijela naoružavanju hrvatskih branitelja.

Na kraju predavanja umirovljeni pukovnik Zdravko Lovašen podsjetio je učenike da je svaki rat strahotan događaj u kojem nema ničeg privlačnog i koji pod svaku cijenu treba izbjeći, ali da je Domovinski rat bio obrambeni i oslobodilački rat te da su se Hrvati samo branili. Stav i odora Hrvatske vojske s odličjima su kod učenika izazvali osjećaj strahopoštovanja i zahvalnosti.

 

Kad spomenemo Vukovar,

sjetimo se grada na istoku naše lijepe domovine Hrvatske,

sjetimo se grada na rijeci Dunav,

sjetimo se rata u kojem je Vukovar stradao,

rata koji je donio Hrvatskoj slobodu.

Kad pomislimo na Vukovar,

sjetimo se novinara Siniše Glavaševića,

ubijenog novinara pronađenog u masovnoj grobnici na Ovčari,

sjetimo se Željke Jurić,

djevojčice u plavom kaputiću,

čija je fotografija postala simbol stradanja Vukovaraca,

sjetimo se Kate Šoljić,

majke iz Vukovara koja je u Domovinskom ratu izgubila svoja četiri sina,

sjetim se svih branitelja i civila

koji su izgubili život za slobodu Hrvatske.

 

Ivana Dautanec, učiteljica Povijesti


Osnovna škola prof. Franje Viktora Šignjara Virje