2021-10-21 21:30:50

Projekt „Sakupljajmo zajedno stare baterije“

I ove školske godine naša škola sudjeluje u projektu „Sakupljajmo zajedno stare baterije“ u suradnji s tvrtkom Friš iz Križevaca. Tvrtka Friš bavi se proizvodnjom baterija i akumulatora te zbrinjavanjem otpadnih baterija i njihovim recikliranjem. Prethodnu školsku godinu je surađivala sa 68 osnovne škole dok ove godine očekujemo i veći broj. Zadatak učenika nižih i viših razreda te područnih škola jest sakupljanje starih, istrošenih baterija. Članovi grupe Prirodoslovci, pod vodstvom učiteljice Željke Kišić, imaju zadatak izvagati i voditi evidenciju o količini sakupljenih baterija za svaki razred.

Projekt je također zamišljen i kao natjecanje te će tvrtka Friš učenicima razreda koji sakupi najviše baterija, računajući prema broju učenika u razredu, osigurati prigodne nagrade ili priznanja.

Osim natjecateljskog dijela, ciljevi projekta su i odgojnog duha. Tako ovim projektom želimo:

- potaknuti svijest učenika o potrebi pravilnog zbrinjavanja starih baterija

- skrenuti pozornost učenika na važnost odvajanja opasnog otpada od ostalog otpada iz kućanstva

- uočiti direktnu povezanost čovjeka i prirode

- uočiti posljedice ljudskog nemara prema prirodi te moguće posljedice zagađenja površinskih i podzemnih zaliha vode

- poticati razvoj svijesti o potrebi očuvanja kvalitete prirodnog okoliša

- potaknuti ekološku osviještenost učenika, roditelja te mještana

- poticati na ekološko djelovanje u domu i školi te razvijati poduzetnički duh.

 

Ovim putem pozivamo sve roditelje, bake, djedove te građane općine Virje da se uključe te pomognu učenicima naše škole da postignu čim veći uspjeh u ovome projektu.

Navest ću vam još nekoliko razloga zbog kojih bismo svi trebali više razmisliti o pravilnome zbrinjavanju i recikliranju baterija.

Mnoge stare baterije i akumulatori u sebi sadrže teške metale kao što su olovo, kadmij ili živa koji, koliko su korisni, toliko su i štetni. Iz oštećenih kućišta starih baterija može doći do istjecanja opasnih tvari i teških metala u vodu i okoliš, čime se ozbiljno ugrožava priroda te zdravlje ljudi i životinja.

 

Jeste li znali?

 Baterije se ubrajaju u opasan otpad jer sadrže opasne tvari kao što su olovo, živa, kadmij, nikal... i štetne kiseline.

Ako se spale, sve te supstance zagađuju zrak, a ako se zakopaju u zemlju, uništavaju i zemljište i vodu.

Baterije nalazimo u igračkama, mobitelima, video igricama, kućanskim aparatima, računalima, automobilima..., a da ponekad i nisu vidljive na prvi pogled.

Živa i olovo mogu loše utjecati na središnji živčani sistem, dok kadmij uzrokuje oštećenje bubrega. Ovi metali utječu i na deformacije kod nerođene djece.

Sumporna kiselina jako nagriza sve dijelove tijela. Pare nagrizaju dišni sustav što može uzročiti plućni edem i završiti smrću.

Oko 2,5 milijarde mobilnih telefona je trenutno u upotrebi u svijetu.

U Hrvatskoj se godišnje skupi 4 tone starih mobitela u kojim je najopasnija baterija.

Novi zakon obvezuje proizvođače ili uvoznike elektroničke opreme da se sami pobrinu za njegovo skupljanje..., nažalost, taj se zakon ne provodi.

 

                                                                           Učiteljica Željka Kišić


Osnovna škola prof. Franje Viktora Šignjara Virje