Obnova kipa sv. Franje

Vjeronaučna grupa ove zadnje školske tjedne posvetila je projektu obnove kipa sv. Franje koji je zaštitnik našeg školskog vrta. Projekt je obuhvaćao  nekoliko faza: od planiranja materijala u čemu nam je puno pomagao naš domar Zoran, predradnji kao što su popunjavanje pukotina drvenim kitom i premazivanja zaštitom protiv gljivica do završnog premazivanja bojom za drvo. Zahvaljujući našoj „dizajnerici“ Petri Vincek, dobili smo zanimljivu zaštitnu odjeću koja nas je štitila prilikom bojanja. Zahvaljujemo Gospodinu što je sve dobro završilo i na kraju možemo konstatirati da su djevojke zaslužile diplomu „profesionalni ličilac“.

Usput, prisjetili smo se života i djela svetoga Franje i sadašnjeg pape koji je izabrao upravo ime Franjo želeći naglasiti u svom pontifikatu nasljedovanje ovog  sveca poznatog i kao zaštitnika prirode i ekologa.

Stoga je papa nadahnut svetim Franjom napisao encikliku kojoj je dao ime sukladno zazivu svetoga Franje: Hvaljen budi, Gospodine moj (Laudato si’, mi’ Signore) koji u Pjesmi stvorova podsjeća: „Zemlja naš zajednički dom i da je isto tako poput sestre s kojom dijelimo postojanje, i poput majke je koja nas prima u svoje naručje. Mi sami smo zemlja (usp. Post 2,7).  Samo naše tijelo sastavljeno je od zemaljskih elemenata, čiji zrak nam daje dah i čija voda nas oživljuje i obnavlja.  Sada se, ova zemlja, zlostavljana i opljačkana žali i jauci joj se pridružuju jaucima svih napuštenih u svijetu“.

Sukladno tome, papa nas poziva na ekološko obraćenje, odnosno  promjenu smjera od dosadašnjeg globalnog zagađenja prema globalnoj zaštiti i očuvanju prirode.

vjeroučitelj Zlatko Bočkaj

Hvaljen budi, Gospodine moj,

sa svim stvorenjima svojim!

Sv. Fanjo

Vjeronaučna grupa

objavio: Darko Herbai   datum: 17. 6. 2021.