Državna smotra i natjecanje hrvatskih GLOBE škola 2021.

Mihaela Oršuš, učenica osmog razreda, Alan Lončar i Mateo Posavec, učenici šestog razreda, sudjelovali su 17. i 18. svibnja na državnoj Smotri i natjecanju GLOBE škola.

U kategoriji istraživačkih projekata zauzeli su 1. mjesto u sekciji "Tlo". Naslov projekta je Temperatura tla na mjernom mjestu GLOBE grupe u Virju

Mentor učenicima je učitelj Dako Herbai.

Sve projekte možete pronaći ovdje.

Službene rezultate smotre možete pronaći ovdje.

Čestitamo im na ovom velikom uspjehu!

U ponedjeljak 17. i utorak 18. svibnja 2021. održana je 24. državna Smotra i natjecanja hrvatskih GLOBE škola u potpunosti online. Sudjelovalo je 40 škola s učeničkim ekipama sastavljenim od triju učenika.

Našu školu predstavljali su Mihaela Oršuš, učenica osmog razreda, te  Alan Lončar i Mateo Posavec, učenici šestog razreda, a mentor im je učitelj Darko Herbai.

U kategoriji „Poznavanje GLOBE sadržaja“ koje se održalo u ponedjeljak sudjelovale su ekipe iz 23 osnovne i 17 srednjih škola. Zadatcima se provjeravalo čitanje (interpretacija) zemljovida i satelitskih snimaka, poznavanje i razumijevanje GLOBE protokola, objašnjenja postupaka pri elementarnim GLOBE mjerenjima te tumačenje dobivenih rezultata i poznavanje GLOBE Observera.  U ovoj kategoriji podijeli smo solidno 18. mjesto.

U kategoriji „Istraživačkih projekata“, ekipe iz 39 škola predstavile su ukupno 34 projekta u četiri sekcije: atmosfera, voda, pokrov i  tlo. Povjerenstva su u svakoj sekciji izdvojila najbolje projekte koji su bili iznimno uspješni.

Ono na što smo posebno ponosni jest to što je naš istraživački projekt „Temperatura tla na mjernom mjestu GLOBE grupe u Virju“ proglašen najboljim u kategoriji "Tlo".

Time su potvrdili svoj kontinuitet u stvaranju dobrih i zanimljivih projekata u kojima treba povezati znanje iz svih predmeta koje uče u školi.

Čestitamo im na ovom velikom uspjehu!

GLOBE tim na mjernoj postaji

Mihaela, Mateo i Alan u išćekivanju online izlaganja projekta

Sažetak nagrađenog projekta

Cilj istraživanja je bio usporediti izmjerene temperature tla na 5 cm i 10 cm na mjernom mjestu GLOBE grupe u Virju. Zanimao nas je odnos izmjerenih temperatura na dubini od 5 cm i 10 cm u toplim (ljetnim) i hladnim (zimskim) mjesecima te je li moguće da u ljetnim mjesecima temperatura na 5 cm bude niža od one na 10 cm. Koristili smo podatke GLOBE postaje za razdoblje 1.1 2015. do 28.2.2021 i podatke  Državnog hidrometeorološkog zavoda mjerna postaja Bilogora za temperaturu tla na 5 cm i 10 cm i trenutnu temperaturu za 2019. godinu. Pretpostavka je da temperatura tla na dubini od 5 cm neće uvijek biti viša od one na dubini od 10 cm. Analizom i obradom podataka potvrdili smo našu hipotezu.

Darko Herbai, učitelj Informatike

objavio: Administrator   datum: 24. 5. 2021.

« Ožujak 2024 »