Dan sjećanja na žrtvu Vukovara

U petak 16. studenog učenici naše škole sa svojim su učiteljima obilježili Dan sjećanja na žrtvu Vukovara. Jedan od načina obilježavanja uspomene na branitelje Vukovara, ali i ostale nevine žrtve je spomen čin I u mom gradu Vukovar svijetli.

Naši učenici s učiteljima pridružili su se tom spomen činu i lampione upalili ispred škole te tako odali počast svim vukovarskim žrtvama i braniteljima Vukovara. Počast su odali i minutom šutnje u Glazbenoj dvorani gdje su poslušali kratko izlaganje osmaša Antuna Gregara, predstavnika Povijesne grupe, o stradanju Vukovara i terenskoj nastavi osmaša u Vukovar. Antuna je pripremila njegova učiteljica povijesti Ivana Dautanec, prof.

U spomen na sve poginule Vukovarce prisjećamo se riječi poznatog hrvatskog novinara Siniše Glavaševića koji je u jeku rata slušateljima Hrvatskog radio Vukovara čitao tople priče o temeljnim ljudskim vrijednostima. Donosimo vam neke njegove misli iz Priče o djetinjstvu:

Svatko ima pravo na djetinjstvo. Svatko ima pravo, ali ima onih generacija koje ga naprosto daju u zamjenu, u zamjenu za buduća djetinjstva. Takvima je hrabrost urođena, takvima pripada svijet, pripada im čak budućnost.

...

Djetinjstvo treba ispiti najednom, ne treba stati, treba odmah potrošiti sve te čarobne životne kapi, ne ostaviti ništa za poslije, ništa za jednom tko zna kad, jer vidite i sami, dragi moji prijatelji, što može biti. Može doći rat poput ovog i onda se opet neki među nama moraju odreći djetinjstva. Nemojte nikad braniti djeci da uživaju u svojem djetinjstvu, ne tjerajte ih da prerano odrastu, jer što ih poslije čeka? Što - bez djetinjstva?

objavio: Ksenija Janković Vusić   datum: 16. 11. 2018.

« Ožujak 2024 »