Susret s Pepom Puh iliti Nenom Lončar

Drugog dana Mjeseca hrvatske knjige razigrali smo se u dobrom društvu s književnicom Nenom Lončar (pseudonim Pepa Puh) i ilustratorom njezinih knjiga Marijanom Lončarom. Budući da je roman Sve o Evi: vodič za sanjare na popisu knjiga Nacionalnoga kviza za poticanje čitanja pod nazivom Na krilima baštine, sam roman nam je bio polaznica u pripremi za susret, iako smo se bavili i romanom Bio sam pas i opet sam, koji je 2015. godine osvojio nagradu Zvonko, ušao u uži izbor za nagradu Grigor Vitez te nominiran za regionalnu nagradu Mali princ. Čitajući romane Nene Lončar, primijetili smo da su priče i likovi protkani Krapinom i cijelim spisateljičinim zavičajem pa joj se na početku obratila učenica Dora Ljubić pročitavši svoj literarni uradak Tam gde prkači diše i pevec kukuriče (mentorica Katarina Franjo, prof.) koji je pohvaljen na natječaju Volim Podravinu i prigorje 2018. Saznali smo da je zaista rodni kraj velika inspiracija književnici Neni Lončar u nastajanju njezinih romana i priča.

Pripremajući se za susret putem društvenih mreža, književnica je našim učenicima uputila izazov da na susretu ponude originalna objašnjenja njezina pseudonima Pepa Puh i značenja pojma PASOST iz romana Bio sam pas i opet sam. Teško je bilo odlučiti se za najbolji i najoriginalniji, no romanom Bio sam pas  i opet sam književnica je na kraju nagradila učenicu Ivu Šoš i učenika Bornu Frajta. Medijska grupa s učiteljicom Katarinom Franjo, prof. pisala je na temu Najbolje stvari su tako jednostavne te Moj pas, a najbolji su svoje radove podijelili s književnicom Nenom Lončar. Uz brojna propitkivanja polaznika Novinarske grupe (mentorica Ksenija Janković Vusić, prof.) i ostalih sudionika, od interesa o sveukupnom stvaralaštvu do pitanja kako su se naši današnji gosti upoznali, vrijeme je neprimjetno nestalo, kao da ga je netko, kako kaže Eva u romanu Sve o Evi, ukrao. Na samom kraju ilustrator  i suprug Marijan podijelio je s nama svoja iskustva vezana uz ilustriranje te vjerujemo da je svojom pričom motivirao učenike da se i ove godine odvaže javiti na natječaj Moja prva knjiga u sklopu kojeg je tiskana slikovnica Izgubljeno blago naše bivše učenice Ive Plemenčić. Zahvaljujemo književnici Neni i ilustratoru Marijanu na divnom druženju koje bismo svakako voljeli ponoviti!

Đurđica Krčmar Zalar, prof., knjižničarka

objavio: Đurđica Krčmar Zalar   datum: 16. 10. 2018.

« Ožujak 2024 »