Posjet osmih razreda Vukovaru

I ove školske godine u sklopu projekta Posjet osmih razreda Vukovaru, učenici osmih razreda naše škole pribivali su terenskoj nastavi u Vukovaru 18. i 19. rujna. Na terenskoj nastavi pratili su ih razrednici Marko Blažeković i Ivan Hapavel, nastavnica povijesti Ivana Dautanec i nastavnica geografije Sonja Kalanj.

Organizaciju i program terenske nastave osmislila je Javna ustanova Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar. Projekt je to u kojem učenici uče o vrijednostima Domovinskog rata i značaju Bitke za Vukovar u obrani suvereniteta i teritorijalne cjelovitosti Republike Hrvatske.

Program je podijeljen na predavanja u dva dana. Prvog dana učenici su slušali stručna predavanja predavača vezana uz zbivanja prije i za vrijeme Domovinskog rata, kao i predavanja sudionika strašne bitke iz 1991. godine. U tim predavanjima su i sudjelovali odgovaranjem na pitanja predavača.

Drugi dan osmišljen je kao posjet spomen područjima o kojima su govorili vodiči i predavači na mjestu autentičnih lokaliteta najžešćih borbi i strašnih zločina. Posjetili su tako vukovarsku bolnicu, memorijalno groblje, spomen područje masovne gorbnice Ovčara, franjevački samostan i crkvu sv. Filipa i Jakova, kukuruzni put te Spomen dom na Trpinjskoj cesti. Predavači su na interaktivan način uključivali učenike u svoja predavanja. Osim toga, učenici naše škole imali su priliku u vukovarskoj vojarni razgledati autentična oružja koja su se koristila u Domovinskom ratu diljem Hrvatske.

Dvodnevni posjet završio je Školom mira u rodnoj kući nobelovca Lavoslava Ružičke, predavanjem na kojem su učenici učili o važnosti tolerancije, nenasilja i mira te kvizom znanja. U kvizu su sudjelovali naši učenici Iva Puškaš i Marko Perko koji su pokazali veliko znanje koje se temeljilo na predavanjima koja su slušali.

Učenici su boravili u hostelu Dubrovnik koji se nalazi u sklopu Memorijalnog centra Domovinskog rata. Ministarstvo hrvatskih branitelja u potpunosti snosi troškove organizacije dvodnevnog boravka, što uključuje prijevoz, prehranu, smještaj i ulaznice u muzeje za učenike i njihove pratitelje.

Na terenskoj nastavi osim učenja, učenici su sklapali i nova prijateljstva s učenicima drugih škola. Kući su se vratili puni dojmova, u večernjim satima.

Ivana Dautanec, prof.

objavio: Ksenija Janković Vusić   datum: 24. 9. 2018.