Posjet osmih razreda Vukovaru

Kao dio projekta „Posjet osmih razreda Vukovaru“, učenici osmih razreda OŠ prof. Franje Viktora Šignjara iz Virja zajedno sa svojim razrednicima Katarinom Franjo i Josipom Kovačićem te nastavnicom iz povijesti Ivanom Dautanec, sudjelovali su u terenskoj nastavi u Vukovaru 1. i 2. lipnja 2018. godine. Organizacija i program terenske nastave osmišljena je od strane Javne ustanove „Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar“. Projekt je to u kojem učenici osmaši uče o vrijednostima Domovinskog rata i značaju Bitke za Vukovar u obrani suvereniteta i teritorijalne cjelovitosti Republike Hrvatske. Slušali su stručna predavanja vodiča vezana uz zbivanja prije i za vrijeme Domovinskog rata kao i predavanja sudionika ove strašne bitke iz 1991. godine. Uz memorijalnu povijest vezanu uz Domovinski rat, učenici su upoznali i povijesnu i kulturnu baštinu grada Vukovara posjetom Muzeju vučedolske kulture i Gradskom muzeju Vukovar. Posebno je bio dojmljiv posjet autentičnim mjestima na kojima su se vodile najžešće borbe i dogodili strašni zločini – Trpinjska cesta, gradsko groblje, masovna grobnica na Ovčari te vukovarska ratna bolnica.

Osim toga, učenici naše škole su imali priliku u vukovarskoj vojarni razgledati autentična oružja koja su se koristila u Domovinskom ratu diljem Hrvatske.

Dvodnevni posjet završio je Školom mira u rodnoj kući nobelovca Lavoslava Ružičke, predavanjem na kojem su učenici učili o važnosti tolerancije, nenasilja i mira te kvizom znanja. U kvizu su sudjelovali naši učenici Ema Cik i Petar Sočec koji su pokazali veliko znanje koje se temeljilo na predavanjima koja su slušali.

Učenici su boravili u hostelu Dubrovnik koji se nalazi u sklopu Memorijalnog centra Domovinskog rata. Ministarstvo hrvatskih branitelja u potpunosti snosi troškove organizacije dvodnevnog boravka, što uključuje prijevoz, prehranu, smještaj i ulaznice u muzeje za učenike i njihove pratitelje.

U ta dva dana smo učili, družili se, pjevali, zabavljali te sklapali nova prijateljstva. Kući smo se vratili puni dojmova i pomalo umorni.

Ivana Dautanec, prof.

objavio: Ksenija Janković Vusić   datum: 6. 6. 2018.