Izlet po Koprivničko-križevačkoj županiji

U četvrtak 17. svibnja 2018. učenici 2. a i 2. b razreda i njihove učiteljice Sanjica Kovač i Lidija Šiptar uputili su se na jednodnevni izlet po našoj županiji. Nakon polaska s parkirališta naše škole u 8 sati, slijedila je ugodna vožnja udobnim autobusom do Koprivnice i razgled grada u društvu turističke pratiteljice. Slijedilo je upoznavanje voda u zavičaju: jezera Šoderice, bare Čambine i rijeke Drave. Posebno su nas se dojmili prekrasni labudovi koji neometano žive na rekreacijskom jezeru Šoderica. Zaštićeni krajobraz Čambina je ekosustav potkovastog oblika relativno male dubine s debelim slojem mulja i različitim močvarnim biljkama. Uživali smo u zvukovima ptica pjevica, laganom povjetarcu i pogledima na bezbroj srna koje su nas pažljivo promatrale sa šumskog proplanka.

Nakon kraćeg odmora slijedio je odlazak do šume Repaš i posjet najvećoj šumi hrasta lužnjaka u Hrvatskoj. Dočekala nas je ljubazna domaćica šumarije Repaš koja nas je upoznala s dugovječnošću ovog listopadnog stabla. U parku rastu još dva stabla hrasta lužnjaka čija se starost procjenjuje na oko 350 godina.

Oko podneva krenuli smo u smjeru Đurđevca, do Starog grada i Malog zoološkog vrta. Posjetili smo deve: Đurđicu, Tomicu, Dinu i Romea koji su nas osvojili svojom umiljatošću i šarmom. Uz deve vidjeli smo i patuljaste koze, ovce, konje i magarce. Slobodno vrijeme iskoristili smo za uživanje u sladoledu.

Upoznavanje Županije završili smo posjetom botaničkom rezervatu „Đurđevački peski“, jedinstvenom fenomenu u Hrvatskoj koji je nastao prema nanosima vjetra oblikujući pustinjske reljefne oblike – dine.

Puni doživljaja, novih znanja i pomalo umorni, krenuli smo autobusom put Virja.

Sretno je završio naš prvi zajednički izlet.

Učiteljice 2. a i 2. b: Sanjica Kovač i Lidija Šiptar

objavio: Ksenija Janković Vusić   datum: 23. 5. 2018.