Terenska nastava - posjet župnoj crkvi sv. Martina u Virju

Učenici 6. razreda naše škole, 8. svibnja 2018., u sklopu redovite nastave Katoličkog vjeronauka zajedno sa svojom vjeroučiteljicom Tanjom Buneta, posjetili su župnu crkvu sv. Martina u Virju. Cilj terenske nastave bio je višestruk: upoznati se s liturgijskim prostorom, njegovom namjenom i rasporedom unutar liturgijskog prostora, upoznati se sa stilom gradnje sakralnog objekta i u konkretnom primjeru upoznati dva stila gradnje. Crkva kakvu sada gledamo građena je u baroknom stilu, a pokraj crkve imamo primjer stare crkve građene u gotičkom stilu. Osim toga od iznimne važnosti bilo je upoznati bogatstvo misnog ruha, liturgijskog posuđa, knjiga, upoznati se s liturgijskom glazbom. Predavanje u župnoj crkvi održao nam je župnik prečasni Ivica Bačani koji je na zanimljiv način učenicima približio i istaknuo važnost bogoslužnog prostora i njegove pravilne namjene, pokazao misno ruho, liturgijske knjige i liturgijsko posuđe te pojasnio primjenu istih. Sve ovo spomenuto bitno je kako bi se mogla shvatiti uloga svećenika, ali i vjernog puka u samim bogoslužnim činima, kao i pravilno vršenje bogoslužnih čina.

mag. theol. Tanja Buneta, vjeroučiteljica

objavio: Ksenija Janković Vusić   datum: 9. 5. 2018.

« Ožujak 2024 »