Stručni skup - "Franjo Fancev na pragu kurikularne reforme"

Jedan od najznačajnijih i najiščekivanijih naših školskih događanja  sigurno je bio stručni skup - Franjo Fancev na pragu kurikularne reforme organiziran povodom 135. godišnjice rođenja najodličnijeg među virovskim odličnicima te 20. godišnjice izdavanja zbornika Znanstvena djelatnost Franje Fanceva.

Skup je upriličen 15. studenog, u 14 sati, u Glazbenoj dvorani naše škole, a pribivali su mu mnogi profesori hrvatskoga jezika,  knjižničari te drugi dragi gosti. Najsretniji i najponosniji bili smo jer su  naši gosti govornici bili uvaženi akademici  – Josip Bratulić i Stjepan Damjanović. Josipu Bratuliću, hrvatskom filologu i povjesničaru književnosti, posebno je važan Franjo Fancev, ne samo zbog iznimnog rada i mnogih postignuća, nego i zbog toga što je naslijedio njegovu Katedru za stariju hrvatsku književnost na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Također, na skupu o Franji Fancevu i Matici hrvatskoj govorio je i hrvatski jezikoslovac i akademik Stjepan Damjanović. Govornicima su se pridružili i prof. dr. sc. Sanja Nikčević, hrvatska teatrologinja, kazališna kritičarka i profesorica, zatim  Nikola Cik, predsjednik Ogranka Matice hrvatske u Đurđevcu i Đurđica Krčmar Zalar, naša školska knjižničarka. Kako i priliči, na početku skupa sve je pozdravila ravnateljica naše škole Marica Cik Adaković. Osim  uvaženih govornika, posebno je pozdravila i ostale goste –  profesoricu Snježanu Gernhardt, voditeljicu Službe za kurikulum, udžbenike i standard - predstavnicu visokog pokrovitelja  - Ministarstva znanosti i obrazovanja, dožupana Ratka Ljubića - predstavnika supokrovitelja Koprivničko - križevačke županije i načelnika Mirka Peroka - predstavnika supokrovitelja Općine Virje, predstavnika Ureda državne uprave Borisa Sabolića, profesoricu Mariju Halaček i ostale profesore i knjižničare te ravnateljice Dječjeg vrtića Zrno i Narodne knjižnice Virje. Program Skupa obogaćen je krasnoslovom učenika naše škole Martina Barberica i scenskim nastupom Glumišne družine Virje. Posebno  zahvaljujemo pokroviteljima ove manifestacije: načelniku Općine Virje Mirku Peroku, županu Koprivničko-križevačke županije Darku Korenu te našoj ministrici Blaženki Divjak. Nakon ovog skupa, na kojem smo zaista mnogo toga saznali o Franji Fancevu, njegovoj  izvanrednoj osobnosti i radu, možemo samo reći da ovakvih skupova priželjkujemo više.

Više fotografija Đure Grčića pogledajte pod - opširnije.

objavio: Ksenija Janković Vusić   datum: 16. 11. 2017.