Kajkavski etnografski kviz 2017.

Povodom Martinjskih dana Općine Virje i ove godine održan je tradicionalan Kajkavski etnografski kviz, 26. po redu. U prekrasno uređenoj Glazbenoj dvorani 7. studenog, s početkom u 10 sati, u program su nas uveli folkloraši i tamburaši HPD-a Ferdo Rusan potpomognuti našim školskim Tamburaškim orkestom. Voditeljice programa, učiteljica Silvana Bebek i knjižničarka Đurđica Krčmar Zalar, pozdravile su sve drage goste te voditelje i natjecatelje škola – OŠ Grgura Karlovčana Đurđevac, OŠ Ivan Lacković Croata Kalinovac, OŠ Koprivnički Ivanec, OŠ Molve i našu školu, OŠ prof. F. V. Šignjara Virje. Također su pozdravile i članove povjerenstva Kviza, a ove godine to su bili: etnologinja Vesna Peršić Kovač, prof., Anđelka Rihtarić, prof. i  dr. Davorin Hećimović. Kvizu su pribivali i oni najmlađi - vrtićarci sa svojim odgajateljicama i ravnateljicama iz Dječjeg vrtića Vrapčić Drnje, podružnice Vrapčić, Gola, Dječjeg vrtića Bregunica Novo Virje i Dječjeg vrtića Zrno Virje. Također, poseban pozdrav bio je upućen gostima iz OŠ Vladimir Nazor iz Sv. Ilije koji su se predstavili izvrsnom dramsko-scenskom igrom, načelniku Mirku Peroku i pročelnici Kristini Filipović te Josipu Adakoviću, predstavniku DND-a Virje koji su i ove godine osigurali glavnu nagradu. Tema ovogodišnjeg kviza bila je Svati pa je i uređenje pozornice bilo u tom veselom, slavljeničkom duhu. Ciljevi su i ove godine bili očuvanje i njegovanje zavičajne kajkavštine i tradicije. Natjecatelji su spremno odgovarali na postavljena pitanja vezana za svatovske običaje, krasnoslovili pjesme kajkavskih pjesnika te plesali svatovski ples. Na kraju natjecateljskog dijela predstavili su svoje jezično - istraživače projekte. Prema broju sakupljenih bodova prvo mjesto zauzeli su učenici (Dora Ljubić i Martin Barberic) s voditeljicom Katarinom Franjo, prof. iz OŠ Virje osvojivši tako glavnu nagradu - petodnevno ljetovanje u Selcu. Ove godine za natjecatelje je pripremljeno jedno malo iznenađenje, dr. Hećimović je pozvao sve ostale natjecatelje (one koji nisu osvojili prvo mjesto) u etno selo Sunčano selo obitelji Hećimović. Svima je čestitala i ravnateljica škole Marica Cik Adaković te sve nazočne pozvala na predstojeću Predmartinjsku večer kulture, koja će se održati 9. studenoga, te stručni skup o Franji Fancevu koji priređujemo 15. studenoga.

objavio: Ksenija Janković Vusić   datum: 7. 11. 2017.

« Ožujak 2024 »