Prometna kultura za najmlađe

3. studenog 2017. u prostorijama naše škole održano je predavanje za druge i treće razrede. Radi se o programu prometne kulture za najmlađe čiji je cilj razvijanje dječje svijesti o opasnostima cestovnog prometa. Program se provodi uz suglasnost i potporu MUP-a Republike Hrvatske, Agencije za odgoj i obrazovanje, u suradnji sa Službom za prevenciju Ravnateljstva policije, Hrvatskim Crvenim križem i Hrvatskom vatrogasnom zajednicom.

Učenici su bili podijeljeni u nekoliko grupa. Prvi, teorijski dio održao se u prostorijama škole gdje su djeca učila o sigurnosti u cestovnom prometu. Tamo su učili o pravilima ponašanja i znakovima. Drugi dio svima je bio najzanimljiviji jer se odvijao na školskom igralištu gdje je bio postavljen poligon kao simulacija pravog cestovnog prometa. Učenici su samostalno upravljali vozilima na električni pogon te su imali prilike upoznati što znači biti vozač. Prije same vožnje, upoznali su način upravljanja vozilom, stavili sigurnosti pojas i kacigu, a zatim krenuli. Na cesti su se nalazili semafori, pješačka staza, neki prometni znakovi s obaveznim smjerom, upozorenje za prijelaz životinja i sl. Policijski službenici upoznali su učenike i s policijskim vozilom u koji su sjeli i mogli puhati u napravu za testiranje alkohola. Nakon poligona, učenici su slušali i prvu pomoć te su imali prilike isprobati neke aktivnosti potrebne za suzbijanje opasnosti. Našim učenicima ovo je bilo jedno zabavno i korisno iskustvo kojeg će se, vjerujemo, rado sjećati.

Iva Hrženjak, učiteljica pripravnica

objavio: Ksenija Janković Vusić   datum: 3. 11. 2017.