Prezentacija cjelogodišnjega projekta Virovska narodna nošnja

Dana 30. svibnja 2017. u Glazbenoj dvorani naše škole upriličeno je završno predstavljanje projekta Virovska narodna nošnja. Projekt na kojem su radili učenici 4.b razreda s učiteljicom Željkom Ivorek i učiteljice Hrvatskoga jezika Katarina Franjo, Danijela Sunara-Jozek i Ksenija Janković Vusić s polaznicima Medijske i Novinarsko-literarne grupe.

Ovo predstavljanje kruna je zajedničkog rada koji je trajao od rujna 2016. do sada. U tih 9 mjeseci  sudionici projektnoga tima su:anketirali, istraživali, slušali zanimljiva predavanja stručnjakinja na tu temu (ravnateljica Muzeja grada Đurđevca Edita Janković Hapavel, etnologinja Vesna Peršić Kovač, učiteljica Silvana Bebek), pisali literarne radove, zaključivali.

Osim navedenih stručnih predavanja, učenici su snimali bake u Virju koje još uvijek nose narodnu nošnju te o tome napravili dokumentarni film.

Zanimljiv dio projekta svakako je bio posjet Ivanki Turković koja je govorila o lanu, snovanju i tkanju što je nekada bio čest posao naših baka i djedova jer su sami izrađivali platno od kojega su šivali nošnje. Detaljan opis i prikaz ženske narodne nošnje u Virju Đurđici Hapavel koja ih je ugostila u svom domu i pokazala primjerke narodne nošnje koje ima u svojoj arhivi.

Na završnom predstavljanju prikazana su dva dokumentarna filma  - Ženska virovska narodna nošnja i Kak se oblače virovske bake, a predstavljanje projekta uz slikokaz održala je učenica Erin Cikoš-Ivašković. Kratak osvrt na projekt i predavanje o simbolici boja na nošnjama i preodijevanja žena u određenom životnom razdoblju održala nam je etnologinja Vesna Peršić Kovač. Osim filmova posjetitelji su imali priliku pogledati albume starih i novih fotografija virovske narodne nošnje koje su marljivo prikupljali učenici 4. b razreda s učiteljicom Željkom Ivorek, naravno uz pomoć svojih baka, djedova i roditelja.

Sažetak projekta i neke fotografije naših baka nalaze se i u brošuri koju smo također osmislili i tiskali za završno predstavljanje.

Cijeli program obogatio je učenik Martin Barberic koji je izveo zavičajni monolog Štifetlini koji je napisao Virovec Ivica Tišljar.

Posebnost ovoga završnoga predstavljanja bilo je to što su na njemu prisustvovale i neke naše bake koje su pomogle u ostvarivanju ovoga projekta, vanjski suradnici i njihovi članovi obitelji.

Ovom im prilikom još jednom od srca zahvaljujemo.

objavio: Ksenija Janković Vusić   datum: 1. 6. 2017.

« Ožujak 2024 »